„Ach, te emocje!” to tegoroczne hasło przewodnie artystycznych działań w ramach projektu Teatr w Każdej Wiosce.
Ta – śmiało można stwierdzić – wyjątkowa w skali kraju inicjatywa Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym skierowana jest do dzieci i młodzieży, która – jak nazwa programu wskazuje – zainteresowana jest teatrem. Podczas warsztatów ich uczestnicy uczą się dykcji, poznają tajniki choreografii, z pomocą scenografki wykonują kostiumy i rekwizyty, śpiewają. Jednak te działania nie wystarczają, aby powstał spektakl, który wpisuje się w ideę naszego projektu. Tu potrzeba rozmów – o wydarzeniach, o postaciach, o ich problemach, o świecie, o życiu widzianym z perspektywy nastolatka. Dopiero z połączenia tych elementów rodzą się spektakle. Piękne. Mądre. Ważne.
W tym roku dotyczyć będą emocji. I tych dobrych, które wprawiają nas w stany euforyczne albo wyciszają, uspokajają. I tych, których nie lubimy, które dręczą wnętrze, obezwładniają strachem, bądź wykrzywiają twarz grymasem złości. To ważne, aby nauczyć się rozpoznawać emocje, nazywać je, zrozumieć, co je wywołuje. Nad emocjami i ich teatralnym wyrazem pracuje 13 zespołów na cotygodniowych spotkaniach.
Wszyscy zaangażowani w projekt ufamy, że te warsztaty pomagają projektowiczom w radzeniu sobie z ich własnymi emocjami w tym dziwnym pandemicznym czasie. Wiele radości dostarczyło im samodzielne wykonywanie kostiumów i scenografii. Pod okiem Agnieszki Gierach, powstały imponujące obiekty, niezwykłe stroje. W magiczne światy młodzi aktorzy wchodzą dzięki wykorzystaniu teatru cieni i lamp UV; okazuje się, że tajemniczą moc ma zwykła folia malarska. Zajęcia ruchowe z choreografką Beatą Bąblińską pozwalają zrozumieć energię własnego ciała i sprawiają, że w spektaklu dużo się dzieje. Ada Rogoża uczy śpiewu i pomaga projektowiczom odkryć moc swego głosu. A muzyka Jarka Krawczyka sprawia, że chce się śpiewać i być w świecie dźwięków, które ilustrują zdarzenia, ale też je interpretują i wprowadzają nastrój.
Wszystkie te cuda w normalnych warunkach można byłoby obejrzeć 15 i 16 maja oraz 22 i 23 maja 2021. Ale warunki nie są normalne i jeśli nie uda nam się wystąpić „na żywo” przed publicznością, to w tych dniach zapraszamy na GOK-owskiego Facebooka i YouTube. Będzie relacja online.
Grażyna Smolibocka
Koordynatorka Projektu
*tekst ukazał się w TarNowej Kulturze w numerze 4/2021